Opis projektu
Topolowy zakątek ma wiele niewykorzystanej powierzchni, którą można zapełnić o nowe formy terapeutyczno rekreacyjne.
Poszerzony ogród będzie ciekawym miejscem spotkań społeczności lokalnej w każdym wieku. Projekt będzie polegał na wykorzystaniu wolnej przestrzeni i realizacji strefy zapachu, która będzie pochodziła z kwiatów i wydzielanej przez nie olejków eterycznych np. szałwia, melisa, mięta, lawenda, tymianek. Rośliny dobrze wpływają na człowieka a głównie na jego ukojenie nerwów, oddech, nastrajają pozytywnie. Rośliny umieścimy blisko ławeczek i siedzisk.
Przyroda oferuje nam wiele dobrodziejstw, następnym walorem jest kolor i wzrok. Zastosowane tu będą rośliny o intensywnych barwach zarówno liści jak i kwiatów np. tawuły, klematisy, berberysy. Strefa dźwięku to kolejne wrażenia bogate o zasoby samej natury np. trel ptaków, szum drzew i traw. Strefa dotyku to kolejna, która występuje z efektami zapachowymi. Zmysł dotyku pobudza się przez dotykanie różnorodnych struktur roślinnych, materiałów ogrodowych, jak i różnorodnego pokroju i uroku roślin od delikatnie kłujących po miękko owłosione np. sasanka, czyściec, szałwia omszona. Ważna kolejna strefa rekreacji będzie zbudowana z płyt proflex sbr, na których będą zamontowane: huśtawka terapeutyczna, trampoliny ziemne oraz ławeczki z rowerkiem. Strefa relaksu będzie się znajdowała w środku strefy zapachowej, która to będzie okalała całość opaską wykonaną z kostki betonowej i kory, w której będą posadzone rośliny. Na opasce będą zamontowane również moduły z tarczami obrotowymi (lejek i spirala), które służą do pobudzania optycznego. Rosnące drzewa na placu wykorzystamy do stworzenia między nimi ścieżki z różnymi fakturami np. kamyki czy kora. Ścieżkę połączymy z istniejącą, która będzie prowadziła do stref zapachowych i rekreacyjnej. Pod siatką i budynkami, które znajdują się na granicy posadzimy na lekkich ażurowych drabinkach rośliny pnące np. dzikie wino.
Miejsce to będzie służyło integracyjnym spotkaniom mieszkańców miasta, poprawie sposobu spędzania wolnego czasu, będzie sprzyjało wyjściu z domu, budowaniu więzi międzypokoleniowej, lepszy rozwój infrastruktury publicznej. Rośliny niegdyś wykorzystywane w różnorodnych schorzeniach dzisiaj coraz częściej stanowią inspirację do aranżacji zielonych przestrzeni funkcjonowania człowieka. W połączeniu z rekreacją „zielony ogród na skraju" będzie świetnym dopełnieniem istniejącego i będzie służył integracyjnym spotkaniom społeczności lokalnej.